MTH105 QUANTITATIVE REASONING
Project Number 1
Tailgate Mission
You and your closest 9 friends decide to tailgate before attending the EGCC Gator Baseball game. You each give $5.00 for food and beverages. You are in charge of shopping at your local supermarket. Based on your budget, decide what are your best options are for purchasing hamburgers and/or hot dogs, beverages, condiments, and snacks. You need to justify (unit analysis) why you made the decisions you did. Space is given below each item to show the unit anlaysis.
You must complete the unit price for the entire worksheet regardless of whether or not you use that item in your tailgate. Must show calculations/formula for credit. Any answer given with no calculations shown will result in no credit for that answer.
This is an exercise that tests your skills in conversions, planning, and general math skills.
You MUST spend no less than $45 and no more than $50 with a mixed variety of items in different categories. You can look up conversions on the internet they are readily available
Assumptions:
• All paper products, utensils, and ice are provided by someone else in the group.
• You must stay within budget and cannot get money from any other source.
• All hamburgers must weigh approximately 1/4 of a pound precooked.
• HINT: Use unit conversions to compare what item is a “better deal”.
Beverages
Coke Products (Coke, diet Coke, Barq’s, Sprite, Fanta, Nestea, Minute Maid)
Ex.. I will do the first one for you
1 liter = 33.814 oz
So the 2 liter bottle contains 67.628 oz
Since you get 2 for $3.00 each bottle is $1.50
If you take $1.5 / 67.628 oz that equals $.0222 per oz.. always round to the nearest cent (2 decimal places) you get $.02 per oz or 2 cents per oz
Description Quantity Volume/container Cost Unit Price ($per oz)
2 liter bottles 1 2L 2/$3.00 $.02/0z
12 pack of cans 12 12 oz. 3/$9.00
6 pack of bottles 6 24 oz. 3/$8.00
Show calculations here
Pepsi Products (Pepsi, Diet Pepsi, 7Up, Mountain Dew, Dr. Pepper)
Description Quantity Volume/container Cost Unit Price ($per oz)
2 liter bottles 1 2 L 2/$3.00
12 pack of cans 12 12 oz. 3/12.00
Show calculations here
Bottle Water
I will do the first water conversion for you too…
Since there are 8 bottles at 16.9 oz per bottle, the entire 8 pack case is 135.2 oz. The cost of the case is $3.69 so you divide that by 135.2 you get $.02729.. round to 2 decimal places you get $.03 per oz or 3 cents per oz
Description Quantity/case Volume/bottle Cost/case Unit Price ($per oz)
8 pack Dansani 8 16.9 oz. $3.69 $.03/oz
12 pack Ice Mountain 12 8 oz. $2.99
24 pack of Nestle 24 8 oz. $2.99
6 pack of Aquafina 6 24 oz. $3.79
24 pack of store brand 24 16.9 oz. $2.49
Show calculations here
Power Drinks
Description Quantity Volume Cost Unit Price ($per oz)
Gatorade 1 32 oz. $.69
Monster 1 16 oz. 4/$5.00
Powerade 1 32 oz. $.79
Show calculations here
Entrée
Hot Dogs
Note: quantity per pack does not factor in your unit price per oz calculation
Description Quantity/pack. Weight/pack. Cost/pack. Unit Price ($Per oz)
Oscar Meyer 10 1 lb. $1.99
Kahn’s Bun Size 8 16 oz. $2.49
Hebrew National 7 12 oz. $3.99
Oscar Meyer 8 1 lb. $3.39
John Morrell 10 16 oz. $1.69
Show calculations here
Hamburgers
Description Weight/pack. Cost/pack Notes Unit Price ($per lb)
Ground Sirloin 1 lb. $5.69
4 premade ground angus patties 1.5 lbs. $5.49
Tube of ground chuck 3 lbs. $10.47 80% lean/20% fat
Tube of ground beef 5 lbs. $13.95 73%lean/27% fat
Ground turkey 1 lb. $4.19
Show calculations here
Hot Dog Buns
Description Quantity/package Cost/package Unit Price ($per bun)
Pack of 8 8 $1.00
Pack of 12 12 $2.69
Show calculations here
Hamburger Buns
Description Quantity/package Cost/package Unit Price ($per bun)
Pack of 8 8 $1.00
Pack of 8 Sesame Seed 8 $1.50
Pack of 12 12 $1.99
Show calculations here
Condiments
Mustard
Description Weight/container Cost/container Unit Price ($per oz)
French’s 8 oz. $1.47
Hellmann’s 9.5 oz. $2.59
Store brand 8 oz. $.79
Show calculations here
Ketsup
Description Weight/container Cost/container Unit Price ($per oz)
Hunt’s 24 oz. $1.00
Heinz 20 oz. $2.19
Store brand 24 oz. $1.00
Show calculations here
Mayonnaise
Description Weight/container Cost/container Unit Price ($per oz)
Hellmann’s 16.5 oz. $2.99
Miracle Whip 12 oz. $3.59
Store brand 12 oz. $1.99
Show calculations here
American Cheese
Note.. the quantity / pack does not factor in your unit price per oz calculation
Description Quantity/pack Weight/pack Cost/pack Unit Price ($per oz)
Kraft 24 slices 16 oz. $4.49
Velveeta 24 slices 12 oz. $5.69
Store brand 16 slices 12 oz. $2.69
Show calculations here
Snacks & Desserts
Description Weight/pack Cost/pack Unit Price ($per oz)
Bakery Cookies 18 oz $3.99
Oreo Double Stuff 15 oz. $2.99
Chips Ahoy 13 oz. $2.49
Lays Chips 10 oz. $2.99
Grippos 8 oz. $2.79
Husman’s 10 oz. $4.29
Ruffles 8.5 oz. $2.99
Doritos 11 oz. $3.29
Store brand pretzels 15 oz. 3/$5.00
Show calculations here
******************************************************************************
Project Questions
1. What beverages would you purchase and in what quantities?
2. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning.
3. How much would you spend on beverages? _____________________________
4. How many hot dogs and/or hamburgers, including buns, would you purchase? Please
list those along with their quantities.
5. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning.
6. How much did you spend on hot dogs, hamburgers, and buns? ____________________
7. What condiments would you purchase? Please list those along with their quantities.
8. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning
9. How much did you spend on condiments? ______________________________
10. What snacks would you purchase? Please list those along with their quantities.
11. How did you arrive at that decision? Explain your reasoning.
12. How much did you spend on snacks? _________________________________
13. How much did you spend total? _____________________________________
Collepals.com Plagiarism Free Papers
Are you looking for custom essay writing service or even dissertation writing services? Just request for our write my paper service, and we'll match you with the best essay writer in your subject! With an exceptional team of professional academic experts in a wide range of subjects, we can guarantee you an unrivaled quality of custom-written papers.
Get ZERO PLAGIARISM, HUMAN WRITTEN ESSAYS
Why Hire Collepals.com writers to do your paper?
Quality- We are experienced and have access to ample research materials.
We write plagiarism Free Content
Confidential- We never share or sell your personal information to third parties.
Support-Chat with us today! We are always waiting to answer all your questions.
